Opłaty

TAKSA NOTARIALNA

(wynagrodzenie notariusza)

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie notariusz za wykonane przez siebie czynności pobiera wynagrodzenie zwane taksą notarialną ustalaną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, powiększoną o należny podatek VAT.
Taksa notarialna uzależniona jest od rodzaju czynności i wartości przedmiotu czynności notarialnej.
Rozporządzenie w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej obowiązuje na terenie całego kraju i reguluje maksymalną kwotę należną za wykonanie danej notarialnej czynności, zatem możliwe jest indywidualne ustalenie z notariuszem taksy notarialnej za daną czynność, po zapoznaniu się przez notariusza ze stanem faktycznym oraz dokumentami.

PODATKI / OPŁATA SĄDOWA

Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz pobiera dodatkowe podatki i opłaty, to jest:

– podatek od czynności cywilnoprawnych (zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych)

– podatek od spadków i darowizn (zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn)

– opłatę sądową (zgodnie z przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych)

Wyżej wskazane podatki i opłaty stanowią daninę publiczną i przekazywane są na konta bankowe odpowiednich instytucji państwowych. Nie stanowią one dochodu notariusza.

***

W celu uzyskania informacji o wysokości opłaty za daną czynność notarialną prosimy o kontakt z w tej sprawie bezpośrednio w Kancelarii, telefonicznie lub mailowo.